.
Aston Donors

Thank you to all of our generous alumni who have donated to Aston, helping to make possible new research projects, to improve facilities for students and to give those from less privileged backgrounds the opportunity to study and gain life-changing experiences. If you would like us to make any amendments (including being added or removed from the Roll), please contact Communications Officer, Carol Fryer.

Donate now

Alumni by Year

  • Mr Sarab Dogra, Human Resource Management, 2010
  • Mr Geoff Guerin, MBA, 2012
  • Miss Sabah Hussain, International Management, 2013
  • Mr Andrew Lockley, Marketing with Law, 2010
  • Mr Stuart Murray, International Communication for Business with Marketing, 2011
  • Ms Shona Nicholson, MBA, 2011
  • Dr Bahaa El Shaarani, 2012
  • Miss Emma Taylor, Biomedical Science, 2013
  • Miss Soyed Uddin, Biomedical Science, 2012
  • Mr Michael Walker, MBA, 2011
  • Mrs Feyisara Akinwumi, MBA, 2009
  • Mr Philip Algar, Managerial & Administrative Studies, 2000
  • Mr Faz Asif, Management & Strategy, 2009
  • Miss Rita Balbi, Teaching English to Speakers of Other Languages, 2005
  • Mr Tom Barnett, Marketing, 2002
  • Ms Estelle Bentall-Lynch, Psychology & Management, 2002
  • Miss Natalie Bryan, Modern Languages & Translation Studies French & German, 2007
  • Mr Simon Butler, Accounting for Management, 2004
  • Miss Munira Chandoo, Pharmacy, 2001
  • Mr Ben Colley, European Studies with German, 2000
  • Miss Helen Derbyshire, International Business & French, 2001
  • Mrs Georgina Dutton, Operational Research & Management Studies, 2003
  • Dr Lorna Everall, MBA, 2004
  • Miss Jodie Freeborn, Pharmacy, 2005
  • Mr Shahin Ghazi-Noory, Managerial & Administrative Studies, 2006
  • Mr Matthew Hayes, M.B.A. PT, 2007
  • Miss Sarah Hiscock, Optometry, 2001
  • Miss Clare Hughes, Managerial & Administrative Studies, 2001
  • Mr Ankush Jain, Managerial & Administrative Studies, 2004
  • Miss Randip Kooner, Information Technology For Business, 2002
  • Mr John Kyd, Electronic Engineering & Computer Science, 2001
  • Ms Jane Lloyd, Pharmacy, 2004
  • Dr Kevin McManus, Modern Languages French/German, 2006
  • Miss Laura Osborne, Human Psychology, 2007
  • Mr Nilesh Pandit, Management & Strategy, 2009
  • Mr William Perrin, Information Technology For Business, 2001
  • Miss Ekaterina Polityko, International Business, 2008
  • Mr Metul P Sachania, Chemical Engineering, 2005
  • Mr Sachin Shetty, M.B.A. FT, 2009
  • Mr Dean Smith, Business Psychology with Law, 2008
  • Miss Hanna Steyer, Accounting For Management, 2004
  • Mrs Wendy Tabrizi, Marketing Management, 2004

  • Dr Graham Appleby, Civil Engineering, 1997
  • Mr Nick Baldwin, International Business & German, 1993
  • Mr Mark Bodger, Electrical and Electronic Engineering, 1992
  • Mrs Rachel Bodger-Wood, Ophthalmic Optics, 1996
  • Mr Jason Brome, Computing Science, 1997
  • Mr Varinder Duggal, Management & Computer Science, 1990
  • Mrs Kate Evans, Managerial & Administrative Studies, 1996
  • Dr Lorna Everall, Electrical & Electronic Engineering, 1999
  • Dr Jim Eyles, Applied & Human Biology, 1990
  • Mr Arnaud Febvre, Managerial & Administrative Studies, 1996
  • Miss Helen Fisher, CH Social Studies/Psychology, 1997
  • Mr Andrew Freeman, Managerial & Administrative Studies, 1997
  • Rabbi Aaron Goldstein, CH Business/Ergonomics, 1993
  • Mr Valdimir Gmajner, Mechanical Engineering, 1995
  • Mr Lee Horner, Electronic Systems Engineering, 1996
  • Miss Sarah Hunt, French/Psychology 1993
  • Mrs Susannah Jacobs, CH French/Society & Government, 1995
  • Mrs Sylvia John, MBA, 1997
  • Mr Nadeem Khan, Business Studies, 1998
  • Mr Kevin Lambert, International Business & German, 1993
  • Mr Dexter Lee, Modern Languages French/German, 1997
  • Mrs Kathy McCann, Human Psychology, 1995
  • Mr Sean McDonald, Electromechanical Engineering, 1996
  • Mr Sean McManus, International Business and German, 1995
  • Mrs Carole Manship, M.B.A. PT, 1995
  • Mrs Sue McGeorge, Transport Management, 1996
  • Mr Joseph Mensah-Tandoh, Management, 1996
  • Mr David Morgan, Teaching English, 1998
  • Mr Kesavarman Nadarajah, Electrical & Electronic Engineering, 1997
  • Mr Brian Nesbitt, Public Sector Management, 1992
  • Mrs Marguerite Palmer, MBA, 1995
  • Mr Robert Parkinson, Computing Science, 1993
  • Miss Sarah Rushton, Managerial & Administrative Studies, 1997
  • Mr Mark Smith, CH Business/Ergonomics, 1997
  • Mr Barry Solomon, Modern Languages German, 1993
  • Mr Guy Whittern, Managerial & Administrative Studies, 1991
  • Miss Samantha Whorlow, Modern Languages French, 1999
  • Miss Debbie Williams, International Business & German, 1991
  • Mr Jimmy Abubakar, Public Sector Management, 1984
  • Mr Michael Adams, M.B.A. PT, 1989
  • Mrs Angela Aldridge, Business/French, 1981
  • Mr Lance Allan, Transport Operation & Planning, 1987
  • Dr David Arrowsmith, Metallurgy, 1988
  • Mr Christopher Banks, MBA, 1981
  • Mr Stephen Barraclough, Transport Management, 1988
  • Mr Peter Barron, Mechanical Engineering and Production Design, 1987
  • Dr Elizabeth Bell, 1989
  • Ms Christine Bennett, Biology Man & Environment, 1982
  • Mr Edmund Borrie, Geological Sciences, 1980
  • Ms Karyn Bosslet, Modern Languages French/German, 1983
  • Mr Henry Broom, CH Business/Computer Science, 1989
  • Prof Mark Bullimore, Ophthalmic Optics, 1983
  • Mrs Hilary Burdett, Pharmacy, 1986
  • Mr Derek Butler, M.B.A. PT, 1986
  • Mr Mike Cardew, Electrical & Electronic Engineering, 1980
  • Miss Marisa Cardoni, CH Computer Science/German, 1987
  • Mr Paul Carroll, Ophthalmic Optics, 1987
  • Mr Ian Chambers, CH Business/Maths, 1987
  • Mr Ui Cheah, Production Engineering, 1982
  • Ir Timothy KC Choi, Electrical & Electronic Engineering, 1983
  • Ms Angela Corrigan, International Business & French, 1989
  • Mr Iain Cran, Mechanical Engineering and Production Design, 1983
  • Mr David Crump, Building Economics & Measurement, 1983
  • Mr Mohit Dar, Managerial & Administrative Studies, 1981
  • Mrs Yvonne Davies, Managerial & Administrative Studies, 1984
  • Miss Evelyn Dickey, Society & Government/Business, 1985
  • Mr Barry Dyson, M.B.A. PT, 1980
  • Dr David Earp, Chemical Engineering And Management, 1984
  • Mr Ismail Elgizouli, Mathematics, 1980
  • Dr Philip Evans, PHYSICS, 1984
  • Mr Andrew Fellows, Electrical & Electronic Engineering, 1986
  • Dr Richard Forbes, 1983
  • Mrs Susan Fraser, Managerial & Administrative Studies, 1989
  • Mr Peter Gaskin, Civil Engineering, 1980
  • Dr John Gould, Chemical Engineering, 1981
  • Mrs Susan Greener, M.B.A. PT, 1983
  • Mrs Deborah Griffiths, Modern Languages German, 1987
  • Mrs Denise Grove, Pharmacy, 1983
  • Mr Steven Harris, Computing Science, 1989
  • Mrs Shona Harrower, Managerial & Administrative Studies, 1987
  • Mr Charles Harry, Modern Languages French/German, 1988
  • Miss Constance Hill, MBA, 1983
  • Mr James Hodgson, Public Sector Management,1986
  • Mr Martin Hood, Ophthalmic Optics, 1986
  • Mr Peter Hood, Building Economics & Measurement, 1983
  • Mr and Mrs Nick and Julie Horslen, Chemistry, 1982
  • Dr Jill Jesson, Behavioural Science, 1984
  • Mrs Catherine Jones, Managerial & Administrative Studies, 1989
  • Mrs Karen Jones, Business/French, 1988
  • Mr Sushil Kainth, MBA, 1982
  • Mr Christopher Kaufman, Management, 1985
  • Mrs Philippa Kerry, Managerial & Administrative Studies, 1989
  • Dr Obaidur Khan, Metal and Materials Engineering, 1982
  • Prof Loi Lai, BSc Electrical & Electronic Engineering, 1980; PhD Electrical & Electronic Engineering, 1984
  • Mr Harish Lakhani, Chemical Engineering, 1982
  • Miss Karen Langdale, Behavioural Science, 1983
  • Mr and Mrs Lewis and Susan Gee, Managerial & Administrative Studies, 1988
  • Ms Lynda Malin, Physics, 1983
  • Mrs Karen Maynard, Managerial & Administrative Studies, 1988
  • Mr Christopher Mead, Civil Engineering, 1984
  • Mr Mark Mear, CH Business/French, 1989
  • Mr David Milliken, Managerial & Administrative Studies, 1985
  • Mr Sucha Modhara, Mathematics, 1984
  • Dr Oivind Moen, Electrical & Electronic Engineering, 1982
  • Ms Gillian Mullins, CH Society & Government/Business, 1988
  • Mr Peter Munro, Public Sector Management, 1985
  • Mr Richard Oldfield, Metal & Materials Technology, 1981
  • Dr Stanley Petraitis, Physics, 1982
  • Dr Jonathan Pointer, Ophthalmic Optics, 1982
  • Mr Brian Pope, Building Economics & Measurement, 1980
  • Mr Gareth Rees, Production Technology & Management, 1983
  • Mr Keith Reeves, Geological Sciences, 1987
  • Mrs Amanda Rennie, CH Biology/French, 1981
  • Mr Kennedy Rodrigues, M.B.A. FT, 1989
  • Mr Bill Rossiter, CH Business/French, 1988
  • Dr Rashmi Seth nee Shah, CH Biochemistry/Pharmacology, 1980
  • Mr Ashley Silverton, CH Pol Studies/Business, 1982
  • Mr Mike Stops, CH Maths/Chemistry, 1982
  • Mr Thomas Sturch, M.B.A. PT, 1983
  • Mr Martyn Styles, CH Society & Government/Public Policy, 1987
  • Mr Neil Timberlake, Transport Operation & Planning, 1984
  • Mr Chris Toothill, Pharmacy, 1984
  • Mr Zaheer Uddin, Civil Engineering, 1986
  • Mr Christopher Wallace, Production Technology & Management, 1983
  • Dr John Walker, Physics, 1981
  • Mr John Warner, Pharmacy, 1989
  • Mr Christopher Webb, CH Transport/Business, 1983
  • Dr Steve Wharton, Modern Languages French/German, 1985
  • Mr Christopher Wilbraham, Ophthalmic Optics, 1986
  • Mr Paul Windsor, Managerial & Administrative Studies, 1980
  • Mr Syed Abdi, Optometry, 1973
  • Miss Helen Armstrong, Managerial & Administrative Studies, 1979
  • Mr Peter Barton, Behavioural Science, 1971
  • Dr David Bizley, Chemical Engineering, 1970
  • Mr Barry Cartman, Electrical & Electronic Engineering, 1974
  • Mr Henry Clark, Electrical & Electronic Engineering, 1977
  • Mr Stephen Clifford, Behavioural Science, 1972
  • Mr James Cockeram, Managerial & Administrative Studies, 1977
  • Mr Steven Collins, CH Combined Honours, 1977
  • Mrs Julia Davey, Combined Honours, 1976
  • Mr John de Ville, Optometry, 1973
  • Mrs Sue Dilworth, Systems Analysis, 1972
  • Mr Ian Elliott, Production Engineering, 1971
  • Mr Edward Enjergholi, Mechanical Engineering, 1974
  • Dr Bob Fenn, 1978
  • Mr Paul Fisher, Building Economics & Measurement, 1978
  • Mr Darryl Foxwell, Civil Engineering, 1972
  • Mr Mark Francis, Managerial & Administrative Studies, 1977
  • Mr Tony Goodhead, Civil Engineering, 1979
  • Mr Otto Gyftakis, Systems Analysis, 1973
  • Mr Michael Handford, Production Technology & Management, 1979
  • Dr Stephen Hart, Applied Psychology, 1978
  • Dr Tony Hayward, Geological Sciences, 1978
  • Mr Jonathan Heaton, Managerial and Administrative Studies, 1976
  • Mr Gareth Jenkins, Metal and Materials Technology, 1976
  • Mr Trevor Leake, Mechanical Engineering, 1976
  • Mr Anthony Lowe, Electrical Engineering, 1972
  • Mr Christopher Marklew, Electrical Engineering, 1971
  • Mr John Mason, Pharmacy, 1978
  • Miss H Neilly, Communication Science & Linguistics, 1975
  • Mrs Joyce North, Communication Science & Linguistics, 1976
  • Mr Gary Nunn, Biology/Pharmacology, 1979
  • Mr TS Patara, Physics, 1977
  • Mr Kantilal Patel, Maths and Computer Science, 1974
  • Dr John Pelmore, Electrical Engineering, 1975
  • Prof Stephen Parrish, Ophthalmic Optics, 1976
  • Judith Ranstall, 1970
  • Dr Jeremy Ridge, IHD, 1970
  • Mr David Robertson, Chemical Engineering, 1979
  • Mr Martin Saunders, Chemical Engineering, 1973
  • Mr Mike Saxon, Pharmacy, 1974
  • Mr Steven Sumner, Environmental Health, 1978
  • Dr Peter Sexton, Metallurgy, 1974
  • Mr Stephen Taylor, Behavioural Science, 1979
  • Mr James Thomson, Production Technology & Management, 1975
  • Dr Prasak Thavornyutikarn, Chemistry, 1972
  • Mr Leslie Wertheimer, 1971
  • Dr Dennis Allsopp, Biological Sciences, 1968
  • Mr Bernard Aston, Engineering, 1967
  • Mrs Veronica Blackmore, Mathematics, 1966
  • Dr Bruce Davies, Chemical Engineering, 1966
  • D Davies, 1967
  • Mr Ralph Terence Doughty, Production Engineering, 1968
  • B Farmer, 1966
  • Mr Stanley Field, 1967
  • Mr John Futter, 1966
  • Mr Douglas Green MBE, Electrical Engineering, 1968
  • J Hammond, 1967
  • Mr Robert Kay, 1966
  • Mr M Kimberley, 1967
  • Mr Ronald Ledbury, Civil Engineering, 1967
  • Mr David Marlow, Electrical Engineering, 1966
  • Mr Jeremy Norris, Chemical Engineering and Applied Chemistry, 1961
  • Mr Philip Pardoe, Mechanical Engineering, 1965
  • Mr Jurek Piasecki, Mechanical Engineering, 1967
  • Mr Roger Poole, 1967
  • Mr Peter Roberts, Mechanical Engineering, 1968
  • Mr Keith Robson, Biological Sciences, 1967
  • Mr Richard Stubbs, Civil Engineering, 1967
  • Mr John Taylor, 1967
  • Mr David Cox, 1958
  • Mr Robert Haines, (ACT Birm), 1955
  • Prof R David Langman, 1953
  • Prof Peter Wells, Engineering, 1958
  • Mr Leslie Whitfield, Chemistry, 1959

 

  • Prof Robert Berry
  • Mr Alan Charters
  • Mr David Hunt
  • Dr Justin MacDonald
  • Prof Pam Moores
  • Ede and Ravenscroft
  • Oglesby Charitable Trust
  • Wolfson Foundation